Держави-члени ЄС запровадили безвізовий режим для українців

Ви є тут

оновлено
Инна Хананова

Європейський парламент проголосував за те, щоб надати безвізовий режим для українців. Про це стало відомо у четвер, 6 квітня.

Як повідомляє Хмельницький з посиланням на видання «Європейська правда», під час другої частини пленарної сесії Європарламенту пройшло голосування. Загалом 521 депутат підтримав проект, щоб надати Україні безвізовий режим.Тридцять шість депутатів не проголосували, а сімдесят п'ять - були проти. Тепер Рада ЄС повинна ухвалити документ. Якщо це відбудеться, то в червні українці матимуть змогу їхати до країн ЄС вже без візи.

В середу, 5 квітня, в Європарламенті пройшли дебати, під час яких розглядалося та обговорювалося українське питання. Представники головних фракцій зазначили, що, на їхню думку, Україна виконала всі вимоги і заслуговує на надання безвізового режиму. Але представники праворадикальних фракцій таке рішення не підтримали.

Нагадаємо, що в березні Комітет Європарламенту остаточно затвердив пропозицію стосовно візової лібералізації.

Петро Порошенко привітав усіх з тим, що Європарламент схвалив безвізовий режим. Він зазначив на своїй сторінці у соцмережі, що це голосування є дуже важливим та історичним для усіх.

Отже, передбачається, що вже влітку українцям не знадобиться віза, щоб подорожувати країнами ЄС. Однак однією з важливих умов для того, щоб їздити без візи країнами ЄС, є наявність у людини біометричного паспорта. На цьому документі є спеціальний чип, фотографія, відбитки та підпис власника. Зазначимо, що така вимога поширена на всі країни, які пройшли візову лібералізацію. Якщо ж людина не має біометричного паспорта, але в неї виникла потреба і їй терміново потрібно поїхати у країну ЄС, то вона може звернутися до посольства і за візою. Тобто кожен зможе самостійно вирішувати, але віза все ж таки коштує дорожче, ніж оформлення нового паспорта.

У середу, 26 квітня, Комітет постійних представників ЄС (COREPER) затвердив надання безвізового режиму для України, повідомляє Хмельницький з посиланням на видання «Європейська правда».

Після схвалення послами ЄС безвізового режиму для України, його повинна ще затвердити Рада ЄС. Передбачається, що це має відбутися через два тижні, 11 травня. Далі в Офіційному журналі ЄС опублікують прийняте рішення. Лише через 20 днів після публікації безвізовий режим набуде чинності. Очікують, що це станеться 11 червня.

Нагадаємо, що українці зможуть подорожувати без віз до 30 країн, які входять до Шенгенського простору. Виняток становитимуть Великобританія та Ірландія.

Відомо, що у четвер, 11 травня міністри країн ЄС з питань сільського господарства та рибальства затвердять надання безвізового режиму для України, повідомляє Хмельницький з посиланням на видання «Європейська правда».

Про це розповів з посиланням на власні джерела брюссельський кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк.

«Міністри ЄС з сільського господарства та рибальства підтвердять візову лібералізацію для України 11 травня, близько 10 ранку. Це останній законодавчий крок перед підписанням наступного тижня», - написав Рікард Йозвяк.

Відповідно до розподілу компетенцій в ЄС питання безвізового режиму повинні були б схвалювати міністри внутрішніх справ, але якщо жодна держава-член ЄС не виступає проти, то питання виноситься для так званого «технічного затвердження» на непрофільну Раду ЄС. Завдяки цьому процедура відбувається трохи швидше і тоді не виникає потреби очікувати на зустріч профільних міністрів. 

Питання безвізового режиму для важливих партнерів Євросоюзу, які перед тим схвалюються на найвищому рівні, часто проходять саме таку процедуру. Наприклад, у березні 2014 року безвізовий режим для Молдови затвердили міністри транспорту та телекомунікацій.

У четвер, 11 травня, Рада Європейського Союзу затвердила законодавчу пропозицію щодо надання безвізового режиму для українців, повідомляє видання «Європейська правда».

Рішення було схвалено Радою міністрів сільського господарства та риболовлі. Тепер для запровадження безвізового режиму залишились лише дві формальні процедури. Зокрема, у середу, 17 травня, у Страсбурзі, відбудеться церемонія підписання законодавчого акту президентом Європарламенту і представником головування у Раді ЄС. Цю зустріч повинен відвідати Петро Порошенко. Далі підписаний регламент опублікуть в офіційному віснику ЄС. Це заплановано на 22 травня. Безвізовий режим набуде чинності через 20 днів після публікації - 11 червня.

Петро Порошенко вже привітав українців з цим рішенням та розповів, що поїде до Страсбурга на урочисте підписання законодавчої зміни.

«17 травня у Страсбурзі - як ми домовилися з нашими європейськими друзями, - урочисто підпишуть відповідний законодавчий акт. Це, напевно, буде один із найважливіших моїх візитів за три роки на посаді президента», - зазначив Петро Порошенко на своїй сторінці у соцмережі.

У середу, 17 травня, в Європарламенті відбулася урочиста церемонія підписання законодавчого акту, яким буде запроваджений безвізовий режим українців, повідомляє Хмельницький з посиланням на видання «Європейська правда».

Урочиста церемонія підписання відбулася у Страсбурзі. Документ підписали президент Європейського парламенту Антоніо Таяні та міністр внутрішніх справ та національної безпеки головуючої у Раді ЄС Мальти Кармело Абела.

На церемонію також прибув Президент України Петро Порошенко та доповідач Європарламенту з питання українського безвізового режиму Марія Габріель.

В понеділок, 22 травня, Офіційний журнал Європейського союзу оприлюднив рішення про скасування візових вимог для громадян України, повідомляє Хмельницький з посиланням на видання «Європейська правда».

У спеціальному випуску Офіційного журналу ЄС опублікували зміни до переліку країн, громадяни яких мають право безвізового в’їзду до ЄС на період до 90 днів. Відповідно до опублікованого рішення, безвізові поїздки українців до ЄС розпочнуться за 20 днів після офіційної публікації. Тобто в ніч на 11 червня, українці, як мають біометричний паспорт, отримають право на безвізовий в’їзд до країн ЄС та членів Шенгенської зони за межами Євросоюзу.

Однак за графіком у понеділок видання не повинно було виходити, оскільки відповідно до правил роботи Офіційний журнал ЄС публікує законодавчі акти з вівторка по суботу. Але у випадку відтермінування публікації хоча б на один день безвізовий режим не зміг би набути чинності 11 червня. Але саме ця дата була повідомлена українським партнерам. Тому було зроблено виняток для того, щоб дотриматися політичної обіцянки. Додамо, що українське рішення - єдине, яке опубліковано у позачерговому випуску Офіційного журналу ЄС.

Опівночі 11 червня у 8 перших державах-членах Європейського союзу розпочалася дія безвізового режиму для українців, що подорожують з біометричними паспортами, повідомляє Хмельницький з посиланням на видання Європейська правда.

Таким чином, почав діяти регламент ЄС про візову лібералізацію з Україною. Безвізовий режим на кордоні відкривався поетапно, оскільки різні держави-члени ЄС та країни Шенгенської зони перебувають у різних часових поясах. Спочатку опівночі за київським часом, кордони для подорожуючих без візи відкрили Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Болгарія, Греція та Кіпр. Далі о першій годині ночі, дія безвізового режиму поширилася на практично всю територію Європейського союзу, а також на країни-члени Шенгену, що не входять до ЄС. Через годину безвізовою стала Португалія, а о третій ночі - Ісландія. Трохи пізніше запрацював безвізовий в’їзд на кількох віддалених островах в Атлантичному океані, що є частиною держав-членів ЄС (зокрема, Канарських та Азорських островах та Гренландії)

Станом на ранок понеділка безвізовим режимом з Європою скористалося 1894 громадянина України. Про це повідомив речник Державної прикордонної служби України Олег Слободян на своїй сторінці у соцмережі.

«Станом на 6 годину 12 червня правом безвізу скористалося 1894 наших співвітчизники. 78% з цієї кількості перетнули кордон в автомобільних пунктах пропуску на кордонах з країнами ЄС. 22% - в пунктах пропуску для авіаційного сполучення», - повідомив Олег Слободян.

За його словами, найпопулярнішим напрямком залишається Польща, оскільки 63% українців скористалися безвізовим режимом, щоб відвідати цю країну.

У Департаменті консульської служби МЗС повідомили про 5 випадків відмов українцям у в'їзді протягом першої доби дії безвізу.