Ви є тут

Чи відбудуться все ж таки реформи в освіті у 2018 році?

Инна Хананова

Прийняття рішення  про зміни в освіті далось нашим депутатам не легко. Над реформою працювали майже 3 роки. В 2017 році, як експеримент запустили нову освіту в 100 школах. Повністю реформа запрацює навесні цього року .

Отже, найцікавіші факти нової реформи:

  • Від принципів «зазубрив - здав - забув» до розвитку «прочитав – зрозумів – проаналізував - обговорив - засвоїв». Новий закон передбачає, що дитина вийде зі школи, набувши десять компетенцій: спілкування державною та іноземними мовами, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість, інноваційність, уміння навчатися упродовж життя.
  • 12 річна освіта. Діти йтимуть до школи в 6-7 років і навчатимуться 3 етапи . Середня освіта поділятиметься на початкову (4 роки, 1-4 класи), базову (5 років, 5-9 класи) і профільну (3 роки, 10-12 класи). Раніше вже вводили 12 річну освіту, але це не обвінчалось успіхом.
  • Трирічний бакалаврат та дворічна магістратура.
  • Автономія шкіл і більша свобода вчителя. Тепер школи зможуть поєднуватись з дитсадками, гуртками, ліцеями і т.д. Фінансування гуртків, курсів та тренінгів в частині випадків держава бере на себе. Також дитина може здобувати освіту безкоштовно в приватних закладах. Якщо приватний навчальний заклад обґрунтує вартість навчання, то зможе за кожну дитину отримати гроші з бюджету.
  • Директор не більше 12 років.  Довічних директорів тепер не буде. Дозволятиметься лише два шістирічні терміни.
  • Більша зарплата вчителів. Зарплата вчителя нижчої категорії складатиме 3 мінімальні оклади 9 600. Проте закладений малий бюджет на цей рік. Тому ця реформа буде поступово зростати до 2023 року.
  •  Також нові зміни обіцяють безкоштовні підручники.

Проте не зважаючи на прийняття законів, після поділу районів та селищ на громади відбуваються вже зміни. Багато шкіл в Хмельницькій області реконструюється, утеплюється. Школи стають схожими до європейських стандартів. Покращується харчування. Щоб реформа запрацювала, потрібно доповнити законодавством про функціонування середньої школи, про освіту для дорослих, про професійну освіту та національну систему кваліфікацій. Отже зміни в освіті розпочались, лише потрібно декілька років, щоб досягнути успіху.