В Україні заблокують доступ до двох популярних соцмереж - «Вконтакте» та «Одноклассники», а також до Яндексу

Ви є тут

оновлено
Инна Хананова

У лютому, під час брифінгу в управлінні Національної поліції Києва, радник голови МВС України Зорян Шкіряк заявив про можливість блокування російських соцмереж в Україні. 

Як повідомляє Хмельницький з посиланням на «Інформатор», за словами радника міністра внутрішніх справ, такий вчинок є необхідним, оскільки ці дві російські соцмережі активно розповсюджують антиукраїнський контент.

Під час брифінгу Зорян Шкіряк наголосив, що блокування російських соцмереж є вкрай потрібним кроком на даний момент, оскільки наразі вони є загрозою для інформаційного простору нашої держави.

«2017 рік має стати роком захисту інформаційного простору України від впливу російської пропаганди. І одним з перших рішень має стати блокування російських соціальних мереж «Вконтакте» і «Одноклассники», які сьогодні повністю підконтрольні і керуються російськими спецслужбами. Ми бачимо, що вони є основними виробниками антиукраїнського контенту, що розповсюджується в інтернеті», - зазначив Зорян Шкіряк.

На його думку, російські спецслужби спеціально створюють у соцмережах групи із «красномовними патріотичними назвами», які поширюють за наказом ФСБ заклики, спрямовані на те, щоб підірвати українську державність. Тому питання стосовно блокування «Вконтакте» та «Одноклассники» повинно бути вирішено. Це захистить нашу країну від активної російської пропаганди.

Також радник міністра додав, що в Міністерстві освіти і науки України повинні активно підтримати цю ініціативу. Вчителі мають пояснити дітям негативний вплив цих російських соцмереж і розповісти про шкоду, яку вони чинять.

Відомий український блогер Денис П'ятигорець також підтримує блокування «Вконтакте» для українців. Він зазначає, що зараз це є досить актуальним у зв'язку з поширенням так званих «груп смерті» в цій соціальній мережі, які закликають підлітків до суїциду. 

«Шановні Аваков, Луценко, Петренко ініціюйте нарешті заборону цієї клоаки під назвою «Вконтакте» у нас в Україні! Такої кількості порно (в т.ч. дитячого), відсів з побиттям дітей в школі, приниженням вчителів, знущанням над тваринами, продажу спайса і інший наркоти як там - немає ні в одній соціальній мережі», - написав Денис П'ятигорець на своїй сторінці.

Денис П'ятигорець вважає, що лише блокування декількох груп не зможе повністю вирішити великої проблеми та позбутися негативного впливу «Вконтакте».

У п'ятницю, 17 лютого, на сторінці у «Facebook», Зорян Шкіряк запропонував заблокувати в Україні також російський ресурс Mail.Ru.

Радник міністра закликає громадян залишати «Вконтакте» та «Одноклассники», а натомість відкривати власні сторінки у Facebook, Twitter та Google, повідомляє Хмельницький.

«Я категорично проти існування в Україні соцмереж, що контролюються країною-агресором і активно наповнюються провокаційним, шкідливим, антидержавним контентом! Тут не повинно бути ФСБшних «ВК» і «ОК»! Крапка! Це позиція громадянина і патріота!», - зазначив Зорян Шкіряк.

За його словами, саме через ці дві соціальні мережі відбувається цілеспрямований інформаційний терор проти української державності. Зорян Шкіряк додає, що зараз має повну підтримку з цього питання від СБУ. Також він вважає доцільним заблокувати для українців російський ресурс Mail.Ru.

У вівторок, 16 травня, стало відомо про те, що Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року, яким передбачено заборону «Яндекса», «Вконтакте» і «Одноклассники».

Петро Порошенко підписав указ про нові санкції щодо Росії, які передбачають блокування доступу до соціальних мереж «Вконтакте» та «Одноклассники», а також пошукової системи «Яндекс». 

Зокрема, щодо «Яндексу» на три роки введені наступні санкції: блокування активів, обмеження торговельних операцій, запобігання виведенню капіталів за межі України, зупинка виконання економічних і фінансових зобов'язань, обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.

Це стосується і російського «Яндексу», і «Яндекс.Україна».

Подібні санкції терміном на три роки введені відносно «Вконтакте» та «Одноклассники».

«Вид обмежувальних заходи: заборона інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів сервісів «Mail.ru» (www.mail.ru) та соціально-орієнтованих ресурсів «Вконтакте» (www.vk.com) і «Одноклассники» (www.ok.ru)», - йдеться в повідомленні.

Соцмережі «Вконтакте» та «Одноклассники», а також пошукову систему «Яндекс» повинні заборонити до 1 червня.

Про це свідчить порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності, викладений у відповідному указі Президента.

«Закони України, інші акти Верховної Ради, акти президента України, Кабміну не пізніше ніж у 15-ти денний термін після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях», - йдеться в документі.

Водночас, в указі про розширення санкцій сказано, що він набирає чинності з дня його опублікування. Тому офіційні друковані видання, до яких належать «Офіційний вісник України» і газета «Урядовий кур'єр», повинні опублікувати указ Президента до 1 червня.

Натомість вчора користувачі соцмережі «Вконтакте» почали отримувати повідомлення від служби підтримки з детальною інструкцією про те, як обійти блокування сайту на території України.

«Вконтакті завжди позиціонував себе поза політикою, наш сайт – це перш за все зручний майданчик для спілкування, де кожен може висловити свою точку зору незалежно від країни і національності», - йдеться у повідомленні.

Адміністратори сайту рекомендують користувачам скористатися кількома варіантами, які дозволяють обійти блокування соцмережі. Вони пропонують використати розширення для браузерів, які перенаправляють трафік через інші сервери, сервіси VPN і мережу Tor.

Також стало відомо, що інтернет-провайдерів, які відмовляться виконувати указ Президента і блокувати російські сайти, будуть штрафувати. Про це йдеться на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації. Інтернет-провайдери, які не виконають рішення РНБО про заборону в Україні російських соціальних мереж і веб-сервісів, будуть змушені заплатити від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

«Порушення умов і правил, що регламентують діяльність у сфері телекомунікацій та користування радіочастотним ресурсом України, передбачену ліцензіями, дозволами − тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств і організацій усіх форм власності у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», – повідомили в Нацкомісії.

Порушення, вчинені провайдерами повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Європейський союз визначив свою позицію у питанні блокування соцмереж та запровадження санкцій проти IT-компаній, повідомляє Хмельницький з посиланням на видання «Європейська правда».

У представництві Європейського союзу в Україні зазначають, що блокування соцмереж є питанням національної безпеки, однак все ж таки треба зважати на свободу слова. 

«Ми знаємо про рішення Ради національної безпеки і оборони України заблокувати ряд російських онлайн-сервісів, включаючи популярні соціальні медіа-платформи в Україні в рамках обмежувальних заходів, прийнятих Україною», - розповів керівник відділу преси та інформації представництва ЄС Юргіс Вільчинскас.

Також представник ЄС зазначив, що захист національної безпеки не є достатнім аргументом для блокування доступу до соцмереж. В ЄС очікують, що влада повинна гарантувати, що такі заходи не будуть негативно впливати на свободу вираження думки. Юргіс Вільчинскас також розповів, що в ЄС чекають на більш детальне роз'яснення таких кроків від влади та пояснення тимчасового характеру санкцій.