На Проскурівській з'явиться ресторан на даху історичної будівлі

Ви є тут

Инна Хананова

У Хмельницькому, на вулиці Проскурівській, 32, розпочали будівництво нового закладу громадського харчування. Наразі тут розмістили паркан. Однак, на думку активістів, цей будинок має історичне значення для міста.

Як повідомляє «Хмельницький» з посиланням на «Поділля-Центр», на першому поверсі історичної будівлі зараз розміщено багато магазинів. Якщо ж на другому побудують ресторан, то Хмельницький позбудеться ще однієї пам’ятки в історичній частині міста.

Голова громадської організації «Жіночий антикорупційний рух» Альона Береза зауважує, що двоповерхова будівля на Проскурівській, 32, з’явилася тут ще на межі ХІХ-ХХ століть. Вона має важливе історичне значення для міста і повинна залишатися такою, якою є. Також у соцмережах хмельничани висловлюють своє невдоволення новим будівництвом. Адже у місті і так багато надбудов та мансард, а ця ще й знищить історію.

«Якщо це є об’єкт історичної спадщини, то в нас є управління профільне в ОДА, яке займається такими об’єктами. І от ми звернулися до цього управління. Воно нам не надало чіткої відповіді, чи це об’єкт історичної спадщини, чи ні. Але ми притримуємося тієї думки, що якщо цей об’єкт в центральній частині міста, то він належить до культурної спадщини», - зазначила Альона Береза.

Однак насправді ця будівля була виключена із переліку об’єктів культурної спадщини ще минулого року Міністерством культури. Тому вона вже не має ніякої історичної цінності.

«Ця будівля статусу пам’ятко-охоронного станом на сьогодні не має. Чому? Тому що історики Києва, розробляючи історико-архітектурний опорний план міста Хмельницького, переглянувши його автентичність, рекомендували його виключити, що і було зроблено», - наголосив завідувач відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області Сергій Шпаковський.

Протягом 100 років у стінах цієї будівлі знаходилися різноманітні магазини та навіть корпус медичного училища. Приміщення, які розташовані на другому поверсі, досить довго були порожні. Однак у 2013 році міська влада вирішила їх продати на аукціоні. Їх придбав підприємець, викладач Олександр Крупа. Зараз він очолює Хмельницьку обласну базу спеціального медичного постачання. Тоді за нерухомість у самому центрі міста він заплатив досить значну суму, а саме понад один мільйон гривень.

«В 2013 році на аукціоні ми викупили 375 квадратних метрів, це увесь другий поверх. Не було сказано нічого про те, що він входить до переліку об’єктів культурної спадщини. В процесі виготовлення документації ми про це дізналися, але на той момент він вже був виведений з переліку», - розповів Олександр Крупа.

Власник нерухомості сподівається, що новий об'єкт буде відповідати стилю вулиці Проскурівської та не буде псувати загального враження. 

Наразі підрядники реставрують фасад будівлі. Тому біля будинку встановили огорожу. Поки не відомо, коли усі роботи завершаться.

Вулиці, що згадуються: