Ви є тут

Що таке поліуретан, його властивості та галузі застосування?

07.03.2019

Поліуретан – це матеріал майбутнього. Він застосовується в багатьох сферах промисловості, з нього виготовляють побутові предмети, запчастини тощо. Його фізичні властивості різноманітні: він добре переносить високі температури, зносостійкий, міцний і при цьому дуже еластичний. Поліуретан може використовуватися в різних формах: рідкому стані або у вигляді листів.

Властивості поліуретану

Поліуретан – це полімерний матеріал, в його склад входять ізоціанати та поліол. Властивості сировини залежать від молекулярної структури. До того ж, полімер відноситься до групи еластомерів, а тому він може повернутися в початковий стан після процесу розтягування. Різні хімічні домішки можуть надати полімеру особливі властивості, наприклад, велику еластичність, твердість або підвищену стійкість до температур.

Поліуретан має кілька фізичних станів:

 • рідкий;
 • напівтвердий (м'яка гума);
 • твердий (пластик).

Полімер не змінює свою первісну форму. На нього не діє температура або механічний вплив. Коштом своєї еластичності він легко розтягується, але після знову повертається в початковий стан.

Поліуретан демонструє високу стійкість до впливу ультрафіолету, лаків, розчинників й грибків плісняви. Його однаково успішно застосовують для виготовлення гідравлічного обладнання, в інженерії, сільському господарстві та будівництві.

Переваги та недоліки полімеру

Технічні властивості полімеру роблять його універсальною конструкційною сировиною, яка застосовується в більшості промислових галузях. Готові вироби міцні, витримують негативні впливи навколишнього середовища (перепади температури, вогкість тощо).

Переваги матеріалу:

 1. Висока щільність сировини (показники можуть варіюватися в залежності від складу від 30 до 300 кг/м³).
 2. Показники твердості від 50 до 98 одиниць, що дозволяє застосовувати матеріал при значних механічних навантаженнях.
 3. Можна експлуатувати при температурних показниках від -60 до +80°C. При +120°C дозволено нетривале використання без втрати технічних властивостей.
 4. Високий ступінь еластичності. Матеріал без деформації можна розтягнути до 650%.
 5. Поганий провідник.
 6. При високій щільності має невелику масу, тому може виступати альтернативою багатьом виробам із гуми.
 7. Демонструє гарну озоностійкість.
 8. Має імунітет до кислот та розчинників.

Технічні якості поліуретану перевершують гуму та метал. Якщо порівнювати із першим варіантом, то полімер більш зносостійкий та еластичний, також швидко приймає первісну форму при деформаціях. Метал має більшу масу, ніж поліуретан, дорожчий в обслуговуванні та схильний до негативних впливів навколишнього середовища.

Ще один конкурент поліуретану – пластмаса. Але цей матеріал крихкий і деформується при ударі. До того ж, пластмасові вироби не витримують тривалого температурного впливу.

Але полімер не позбавлений і недоліків. До них відносяться:

 • відсутність повітропроникності, тому з нього не можна шити взуття або одяг;
 • складна утилізація;
 • несприйнятливість до барвників, тому з нього практично неможливо створювати декоративні вироби.

Під певні експлуатаційні умови потрібно підбирати конкретний вид полімеру!

Галузі застосування поліуретанових виробів

Коштом своїх технічних властивостей поліуретанові вироби застосовуються в різних промислових сферах. Найчастіше використовується сировина у вигляді формованого листа, в'язкої рідини або пінополіуретану.

Листовий полімер застосовується для виробництва футерованих деталей, запчастин для пресів, захисних покриттів для коліс і валів. Також з нього роблять ущільнювачі, пробки й технічні манжети.

Наповнювачі пористого типу випускаються зі спіненого полімеру. У рідкій формі матеріал використовується в якості аерозолі. Його наносять на поверхню кузовів машин та будівельних конструкцій. Також його додають до складу герметиків, фарб, речовин для ізоляції, лаків тощо. Рідкий поліуретан популярний на виробництвах, які виробляють форми для лиття.

Полімер широко застосовується у важкій промисловості. Коштом високих показників еластичності з нього виготовляють амортизатори. У будівельній галузі матеріал застосовується для анти ковзних покриттів й поверхонь, стійких до вібрацій. З нього роблять міцні фасадні конструкції.

Матеріал використовується для створення автомобільних деталей: покришок, сайлентблоків, підшипників тощо. У меблевому виробництві полімер потрібний для кріплень, прокладок та ущільнювачів. З нього виробляють декоративні вироби, литі стільці та інші предмети меблів.

І хоча коштом поганої повітропроникності з поліуретану не можна пошити взуття, але сировину можна використовувати для виготовлення підошов та навіть устілок. Також з полімеру виготовляють чохли, побутові та автомобільні килимки.

Матеріал популярний й в медичній галузі. Технічні властивості полімеру дозволяють використовувати його для виробництва імплантатів та протезів. Практично все медичне обладнання має поліуретанові деталі.

Для співпраці с компанією ТОВ "Тімол":